IEDC Intervju: Jure Marjanovič

Čestitke za novo delovno mesto in želimo vam uspešen začetek dela pri podjetju BTC d.d.. Zagotovo so zelo zadovoljni, da vas imajo v ekipi, mar ne? Šalo na stran, kako ste se pravzaprav naleteli na to delovno mesto in kaj so sedaj vaše naloge, ki jih boste opravljali v tem podjetju? Po 19 letih dela […]

Čestitke za novo delovno mesto in želimo vam uspešen začetek dela pri podjetju BTC d.d.. Zagotovo so zelo zadovoljni, da vas imajo v ekipi, mar ne? Šalo na stran, kako ste se pravzaprav naleteli na to delovno mesto in kaj so sedaj vaše naloge, ki jih boste opravljali v tem podjetju?

Po 19 letih dela v Gorenju, kjer sem pridobil veliko izkušenj tako poslovnega kot tudi življenjskega pomena, sem junija 2020 odšel na krajši karierni premor. Hotel sem izkoristiti ta čas in ga preživel s svojim enoletnim sinom Anžetom, saj se je moja žena morala po porodniškem dopustu takoj vrniti v službo. Skrbel sem za sina, vse dokler ni moral v vrtec. Mislim, da je bilo oktobra, ko so me poklicali iz ene od slovenskih agencij za delo, ter mi ponudili delo v podjetju BTC.

Bil sem navdušen nad klicem in seveda sem takoj zagrabil priložnost ter odšel na razgovor. Mesec dni pozneje sem začel delati v podjetju BTC kot namestnik direktorja za korporativne in pravne zadeve. Zdaj, po dveh letih, sem več kot zadovoljen, da sem tukaj. Ljudje tukaj so odlični, poslovanje pa je bilo tudi v času Covida in vse do danes zelo zahtevno, a izredno dinamično in polno izzivov. Odgovoren sem za celotno nepremičninsko dejavnost (upravljanje enega največjih nakupovalnih, poslovnih in rekreacijskih središč v Evropi) – BTC City v Ljubljani, Murski Soboti in Novem mestu, hkrati pa tudi za Vodno mesto Atlantis ter za oddelek za pravne zadeve. Sem pravnik, zato menim, da je kombinacija poslovnega znanja in izkušenj to lahko zelo dobra priložnost za vodenje poslovne enote BTC City.

Pred zaposlitvijo v podjetju BTC ste 19 let delali v Gorenju, najprej kot pravni svetovalec, nato kot sekretar uprave in nadzornega sveta, pozneje ste se usmerili tudi v kadrovske in poslovne storitve ter opravljali funkcijo izvršnega direktorja za podporo podjetjem. 2012 ste potem začeli z izobraževanjem Executive MBA na Poslovni šoli Bled – IEDC. Vam je študij EMBA pomagal, gledati na delovne naloge drugače? Je bilo kaj, o čemer bi lahko rekli, da je bilo dolgoročno uporabno oz. ste kaj iz študija takoj vpeljali v svoj vsakdanjik?

Programa Executive MBA na Poslovni šoli BledI (IEDC) ne bom nikoli pozabil. Če sem iskren, pred vpisom v program nisem veliko vedel o poslovni šoli. Vse od prve ure profesorja Randyja Kudarja pa do zadnjega dne sem si res prizadeval, kar najbolje izkoristil to šolanje, hkrati pa sem tudi zelo užival na vsaki uri EMBA. Na programu sem se srečal tudi s študiji primerov, ki jih do sedaj še nisem poznal, vendar so se mi zahvaljujoč odličnim profesorjem zelo dopadli. Na študiju sem spoznal tudi veliko novih kolegov, z nekaterimi še vedno ohranjamo stike in se skušamo dobiti vsaj enkrat na leto. Znanje, ki sem ga pridobil na IEDC, je neprecenljivo. Tako običajna predavanja, kot so računovodstvo, trženje, finance itd., kot tudi »soft skills« predavanja (socialne spretnosti) so me izredno navdušila. Zaradi njih lahko rečem, da poskušam na različne stvari gledati s povsem novega zornega kota. V preteklosti se nisem videl v vlogi vodje, saj sem bil precej zadržane narave. Toda to se je v času mojega izobraževanja na poslovni šoli spremenilo. Eden od profesorjev me je spodbudil, da poskušam čim več naglas izraziti svoje mnenje, saj bi od tega lahko imelo koristi več ljudi. Dal mi je vedeti, da tudi moje mnenje šteje in bi lahko tako lažje navezoval stike z ljudmi, s katerimi bi si delil mnenja in vidike določenih tem. Od takrat sem poskušal biti bolj aktiven in poskušal »prebuditi leva v sebi«, ki se po mojem mnenju skriva v vsakem od nas. To energijo je potrebno izkoristiti in jo uporabiti pri delu in v vsakodnevnem življenju.

Ali se spomnite, zakaj ste se odločili za študij EMBA in zakaj ste se odločili za IEDC in ne za katero koli drugo izobraževalno ustanovo? Ste razmišljali tudi o drugih alternativah?

EMBA izobraževanje oz. študij je najboljša možna izbira za naslednji korak na poslovni poti, še toliko bolj za ljudi s pravno izobrazbo. Od svojih nekdanjih sodelavcev sem dobil kar nekaj priporočil za IEDC in na mojo srečo se je Gorenje odločilo, da me napoti na IEDC. Nikoli nisem razmišljal o drugih možnostih, še danes menim, da je IEDC resnično odličen primer EMBA študija v regiji.

Čeprav ima večina udeležencev programa EMBA običajno ekonomsko/inženirsko ali drugo “tehnično” izobrazbo, je med njimi vedno tudi nekaj pravnikov, ki se običajno ukvarjajo s korporacijskim pravom. Zakaj se po vašem mnenju ti odločajo za program EMBA?

Ekonomisti, inženirji, pravniki in drugi – vsi gledajo na stvari in izzive z različnih perspektiv. Nekateri bi sprejeli takojšnjo odločitev, drugi bi za odločitev želeli ali potrebovali veliko več informacij, tretji bi skušali pojasniti, zakaj nečesa ni mogoče storiti itd. Po mojem mnenju moramo najprej razumeti, da posel poteka na podlagi odnosa »človek-človeku« in da moramo biti drug do drugega spoštljivi. Razumeti je potrebno kulturo, izkušnje, potrebe in cilje drugega partnerja. Ko razumemo zgoraj omenjeno, je veliko lažje uresničiti lasten cilj. Pri tem mi je program EMBA zelo pomagal. Vsekakor pa ne smem pozabiti na svoje pretekle izkušnje, vključno z neuspehi, ki so mi še toliko bolj pomagale, da sem toliko dosegel. Poleg tega so določene odločitve vredne različnih pristopov in razmislekov. Nikoli ne smete imeti v mislih le ene rešitve oz. ravnati samo znotraj svojega sektorja.

Ali bi lahko rekli, da pravno ozadje vpliva na to, kako ljudje pristopajo k vodstvenim dilemam? Pravijo, da imajo pravniki bolj pesimističen pogled na vse in se najprej osredotočijo na probleme, medtem ko se drugi takoj lotijo rešitev. Se vam ta trditev zdi upravičena? Menite, da to kakor koli ovira menedžersko delo?

S to trditvijo se ne bi popolnoma strinjal. Kot v vseh drugih poklicih poznamo pravnike, ki bi teoretično razlagali, zakaj nečesa ni mogoče storiti in tiste, ki bi bili veliko pogumnejši in bi podprli določene ideje, ki ne dosežejo takojšnje uresničitve. Seveda morajo pravniki vedno poskrbeti, da se odločitve in ukrepi, ki niso v skladu z zakonom, ne sprejmejo. To je treba spoštovati, brez izjem. Ko govorimo o vodenju podjetja, bi rekel, da imajo interni pravniki tu prednost pred pravniki iz odvetniške pisarne, saj so interni pravniki sestavni del vsakodnevnega poslovanja podjetja. Podrobno poznajo dejavnosti v podjetju ter tako lahko učinkovitejše in hitreje ukrepajo, če se pojavi pravno vprašanje, povezano z vodstveno odločitvijo.

Kaj se vam je v teh dveh letih še posebej vtisnilo v spomin (kot kaže, boste letos z nekdanjimi sošolci lahko praznovali desetletnico)? Ohranjate z njimi še vedno kakšne stike?

Z nekaterimi udeleženci izobraževanja ostajamo v stikih in se poskušamo občasno srečati. Vsi se z veseljem spominjamo naših »študijskih dni« in se vedno pogovarjamo kako lepo bi bilo ponovno obiskati IEDC in znova podoživeti tiste čudovite trenutke. V času izobraževanja na IEDC sem o sebi spoznal marsikaj, česar si ne bi poprej upal verjeti, da sem zmožen česar takšnega. Profesorji in sodelavci so me spodbudili, da sedaj na veliko stvari drugače gledam. Tako sem postal tudi pogumnejši, kar me je spodbudilo do tega, da ravnam bolj proaktivno kot v preteklosti.

 

Celoten intervju si lahko prebere tudi tukaj!

Intervju je vodila Vera Pasynkova.

Fotografije: Jure Marjanovič